Ενημερωτική Εσπερίδα με θέμα: «Ο εξωδικαστικός συμβιβασμός ως μια μεγάλη επιχειρηματική ευκαιρία»

Το Επιμελητήριο Ευρυτανίας σε συνεργασία με την εταιρεία BUSINESS SUPPORT SERVICES διοργανώνει ενημερωτική εσπερίδα με θέμα «Ο εξωδικαστικός συμβιβασμός ως μια μέγα επιχειρηματική ευκαιρία».

Η εκδήλωση θα γίνει στην αίθουσα του ξενοδοχείου «ΟΝΕΙΡΟΠΕΤΡΑ» την Τετάρτη 28/06/2017 και ώρα 19:00.

Σκοπός της εσπερίδας είναι να ενημερώσει για τις πρόνοιες και τις προϋποθέσεις του 4469/2017 περί διακανονισμού των οφειλών επιχειρήσεων. Οι διατάξεις του νόμου ρυθμίζουν τη διαδικασία εξωδικαστικής ρύθμισης χρηματικών οφειλών προς οποιονδήποτε πιστωτή, οι οποίες είτε προέρχονται από την άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας του οφειλέτη, είτε αποτελούν οφειλές από άλλη αιτία, εφόσον η ρύθμιση των εν λόγω οφειλών κρίνεται από τους συμμετέχοντες στη διαδικασία απαραίτητη προκειμένου να εξασφαλιστεί η βιωσιμότητα του οφειλέτη.

Σήμερα που 280.000 επιχειρήσεις έχουν κλείσει και 450.000 επιχειρήσεις ή ιδιώτες έχουν κόκκινο δάνειο δεν είναι ενοχικό να έχεις πρόβλημα με τις υποχρεώσεις σου.

Στόχος αυτής της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση των συμμετεχόντων για την διαδικασία εξωδικαστικού συμβιβασμού:

• Θα περιγράψουμε την παρούσα κατάσταση.
  • Θα αναφερθούμε στο πεδίο εφαρμογής του νόμου.
  • Θα αναλύσουμε τα κριτήρια επιλεξιμότητας.
  • Θα δούμε τα μυστικά της υποβολής.
  • Θα τονίσουμε τα απαιτούμενα της αίτησης. Τι πρέπει να περιλαμβάνει.
  • Θα σκιαγραφήσουμε την διαδικασία μετά την υποβολή της αίτησης.
  • Θα περιγράψουμε τα βασικά στοιχεία της μελέτης βιωσιμότητας.
  • Θα δούμε μαζί πως πρέπει να γίνεται η επιβεβαίωση της μελέτης βιωσιμότητας και κυρίως πως πρέπει οι πελάτες να χειρίζονται προς όφελος τους αυτό το κρίσιμο στάδιο.

Αμέσως μετά θα συζητήσουμε:

• Τι οδηγίες έχουν δοθεί στους εκπροσώπους του δημοσίου.
  • Πως σκέπτονται τα πιστωτικά ιδρύματα.
  • Την κρισιμότητα της παρούσας αξίας των εξασφαλίσεων και τον ρόλο τους στο αίτημα.
  • Τον τρόπο διαπραγμάτευσης
  • Και θα παρουσιάσουμε συγκεκριμένα παραδείγματα αποτελεσματικών πραγματικών διαπραγματεύσεων.

Θα ακολουθήσει χρόνος για ερωτήσεις απαντήσεις ενώ θα μπορεί οποιοδήποτε το επιθυμεί να προγραμματίζει συνάντηση με εκπρόσωπους της BUSINESS SUPPORT SERVICES.

Την επόμενη ημέρα Πέμπτη 29/06/2017 θα υπάρχει η δυνατότητα να πραγματοποιηθούν ραντεβού στα γραφεία του Επιμελητηρίου, στην οδό Ν.Τσιαμπούλα.